HONOUR ROLL

Townsville Cup Winners - 498m
2018
BIG BAD BOB
GEORGE CLEGG
28.74
2003
MR. FOOTPRINTS
NATHAN GOODWIN
29.38
2017
GADBY'S ROAD
TOM TZOUVELIS
28.90
2002
ROB’S HEART BEAT
JOHN CARLSON
28.90
2016
ZABDON FERRARI
TONY BRETT
*28.33
2001
PADDINGTON BEAR
DAVID BLACK
29.12
2015
Race not run
2000
TOOLIBUK
ROGER GREEN
28.84
2014
FARMOR LAS VEGAS
ROBERT BRITTON
28.59
1999
BENIKIN
FREDRICK SWAIN
29.29
2013
SPIRITED FLAME
CHRIS RIORDON
28.67
1998
NESLO FLYER
JOE OLSEN
29.77
2012
HANSON SENOR
GEOF ALLEN
28.89
1997
CURLY SHUFFLE
MALCOLM LITTLE
29.34
2011
VELOCITY REGINA
TONY BRETT
28.57
1996
LOCAL COLOUR
FREDRICK SWAIN
29.38
2010
MR. METZ
RON BALL
28.87
1995
SUPER RAJAN
MATE RAJAN
29.62
2009
RYAN’S A ROCKET
RON BALL
29.41
1994
BLESSED POWER
MALCOLM LITTLE
30.18
2008
SYANNA
BRADLEY BELFORD
29.41
1993
CHRIS MAC
ANTHONY FULLER
2007
ANGEL FLIGHT
THOMAS NOBLE
29.00
1992
MICHAELANGELO
MICHAEL CLARK
2006
OWEY
JUDITH OLSEN
29.15
Townsville Cup Consolation Winners - 498m
2005
HAPPY VALENTINE
MICHAEL HICKMOTT
28.91
2018
BIMBADGEN MAN
DARREN TAYLOR
28.84
2004
DEVINE GEM
THOMAS NOBLE
29.22
2017
SONIC THUNDER
FRANK HANCOCK
*28.65
Townsville Cup Winners - 643m
2016
SPUDNUT
ROBERT THOMSON
29.00
1991
ACT ALL OVER
BERNICE RUSHTON
38.97
2015
Race not run
1990
WHATTA JESTER
DESMOND TWIBBLE
39.02
2014
GUMLOW STAR
BRADLEY BELFORD
29.12
1989
AVENUE PRINCESS
THOMAS HILL
38.61
2013
FARMOR LAS VEGAS
WAYNE SCOTT
28.73
1987
WHATTA JESTER
P. HARRIS
2012
RED COLARDO
ROBERT OLSEN
29.16
1986
STOP THE ACT
J. TURNER
38.52
2011
SUPER SOPRANO
MATE RAJAN
29.19
1985
GIGI
JOHN DYER
38.46
2010
IMPOSING JETT
ROBYNNE BLACK
29.47
1984
IDOL EYES
THOMAS HILL
2009
KATHY’S RECALL
MICHAEL CAMPBELL
29.34
1983
TAT LEGEND
A. AGUIS
2008
VALENTINE’S GIRL
MICHAEL HICKMOTT
29.65
1982
STACEY'S LUCK
R. RUSHTON
2007
GOZO SMILE
THOMAS NOBLE
28.95
1981
SHARP ADMIRAL
38.92
2006
GORGAS
STEVEN BODY
29.22

RQ Young Guns Winners - 380m
RQ Young Guns Winners - 498m
2018
DOCKIN' DAVE
JAY SCHAFER
21.91
2018
BIMBADGEN MAN
DARREN TAYLOR
29.30
2018
PAPPA DOES MAMBO
RHONDA ESSERY
22.09
2017
SLOW DANCER
GLEN OLSEN
29.04
2017
SMOKEY WISHES
RHONDA ESSERY
21.79
2016
DIAMOND FIESTA
THOMAS JACKSON
29.40
2017
SLOW DANCER
GLEN OLSEN
21.75
2016
ASA EL CHAPPO
MICHAEL HICKMOTT
29.03
2015
ROCKET'S MAGIC
ROBERT LOUND
22.02
2015
PATJACK LOMAR
HEATH ARDLE
29.40
2014
GUNNADOO RACER
NANCY MAYNARD
*21.74
2015
POISED TO POUNCE
GLEN OLSEN
*28.78
2013
KIERAN'S ENTITY
KERRY GRIFFIN
22.36
2014
WILL MEND
HEATH ARDLE
29.43
2013
LIGHT BULB
JUDITH OLSEN
21.89
2013
KNOCKNAGOSHEL
MICHAEL BOODY
29.39
2012
STOLEN LOLLIES
MICHAEL BOODY
21.75
2012
RHONDA WISHES
RHONDA GOODWIN
29.37
2012
GEORGEE GO WING
ROBERT OLSEN
21.94
2012
TOKALON THUNDER
RICKY CAMP
29.39
2011
HERMAN JOHN
GLEN OLSEN
22.00
2011
ARE THEY NOW
NOEL VOHLAND
29.16
2011
GABLE ROULETTE
MICHAEL CAMPBELL
21.83
2011
HERMAN JOHN
GLEN OLSEN
29.33
2010
ANOTHER SIZE
NEIL CATCHPOLE
22.10
2010
SAW
JUDITH OLSEN
29.25
2010
TWO SHORT
PATRICK RYAN
22.22
2010
IMPOSING JETT
ROBYNNE BLACK
29.17
2009
KARCHING
MICHAEL CLARK
22.41
2009
BIG ENFORCER
BRADLEY BELFORD
29.45
2009
HALIFAX BAY
MATE RAJAN
22.73
2009
FUELLED FURY
STEPHEN CLARK
29.08
2008
BIG ALFORD
BRADLEY BELFORD
22.32
2008
SEE THROUGH
NEVILLE WATERS
29.53
2008
BIG ALFORD
BRADLEY BELFORD
22.27
2008
GILLBO
JUDITH OLSEN
29.60
2007
BEST SCORE
MICHAEL CAMPBELL
22.62
2007
COOL BLACK
GRAHAM THOMSON
29.56
2007
BLACK TARANTULA
GRETA THOMSON
22.52
2007
COOL BLACK
GRAHAM THOMSON
29.74
2006
SALTWATER PETE
GLEN OLSEN
22.17
2006
HONEYSUCKLE ROSE
P. CARRINGTON
29.76
2006
BONE DUST
JUDITH OLSEN
21.90
2006
GORGAS
STEVEN BOODY
29.32
2005
OWEY
JUDITH OLSEN
22.03
2005
BITA MONEY
BRADLEY BELFORD
29.59
2005
0WEY
JUDITH OLSEN
22.17
2005
OWEY
JUDITH OLSEN
29.38
2004
ARCHIE VALENTINE
MICHAEL HICKMOTT
22.50
2004
GLORY GRABBER
MICHAEL HICKMOTT
29.31
2004
BLACK JOY
DAVID ANDERSON
22.49
2003
EZZMA FEAR
ADRIAN MILANI
22.41
2003
MR. FOOTPRINTS
RHONDA GOODWIN
22.13
Townsville Futurity Winners - 498m
Townsville Derby Winners - 498m
2018
Mako Mac
Darryl McGrath
29.49
2018
Poppy Chooky
Heath Ardle
29.05
2017
Natty's On Fire
Jay Schafer
28.67
2017
Innocent Man
Glen Olsen
28.77
2016
Armada
Gary Heath
29.27
2016
Rocket's Magic
Robert Thomson
*28.76
2015
Liberty Legs
Glen Olsen
29.50
2015
Rocket's Magic
Robert Lound
28.94
2014
Race not run
2014
Deceptive Size
Heath Ardle
29.15
2013
Chilli Waltz
Gavin McDougall
29.40
2013
Eye Za Fred
Isobel Olsen
29.46
2012
Ruby Bentley
Phillip Rudall
29.86
2012
Georgee Go Wing
Robert Olsen
29.68
2011
Toxic Chick
Glen Olsen
29.44
2011
Herman John
Glen Olsen
29.30
2009
Where’s Molly
Bradley Belford
29.63
2009
Da Judge
Robert Olsen
29.58
2008
See Through
Neville Waters
30.06
2008
Zackiiah
Bert Randall
29.67
2007
Frisian Alley
Graham Thomson
30.14
2007
Best Score
Michael Campbell
29.31
2006
Honey Mist
Patricia Carrington
*28.29
2005
Owey
Judith Olsen
28.94
2005
Sheraleigh
Bert Randall
29.46
2004
Archie Valentine
Michael Hickmott
29.58
2004
Happy Valentine
Michael Hickmott
29.74
2003
Jed’s Offsider
Judith Olsen
29.61
2003
Bentley Blonde
Phillip Rudall
29.86
2002
Nelso Joe
Joe Olsen
29.61
1995
Miss Darjo
D. Martin
29.64
2001
Valentine’s Boy
Michael Hickmott
29.03
1994
France’s Reign
F. Swain
30.68
1996
Stockton Tim
F. Swain
29.70
1993
Kayanella
K. Martin
30.30
1995
Chariot’s Offiah
M. Clark
29.90
1991
Idaho Flyer
M. Little
30.55
1994
Golden Earing
M. Little
30.27
Robert Olsen Memorial - 380m
1993
Aaron’s Mate
J. Hunter
30.00
2018
Dyna Fable
Rhonda Essery
22.31
1991
Ted’s Rocket
E. Collins
30.67
2017
Whatta Pass
Glen Olsen
*22.24
Joanne Henebery Memorial - 498m
Peter Wilson Memorial - 498m
2018
Choc Latte Cloud
Michael Fusco
*28.98
2018
Phantom Henry
Rhonda Essery
28.81
North Queensland Sprint Winners - 380m
Stayers Cup - 643m
2018
Wi;;ie Holden
Robert Lound
*21.76
2017
Minnie Martini
Amy O'Reily
*37.76
2017
Black Mass
Rhonda Essery
22.08
2016
Houdini Hi
Amy O'Reily
38.10
2016
Berisha
Matthew Mcguire
21.98
2015
Race not run
2015
Race not run
2014
Surf The Highway
Greata Thomson
38.05
2014
Sindaryn
John Barrow
21.92
2013
Tokalon Tornado
Ricky Camp
38.49
2013
Apollo Onho
Norm Bradford
22.37
2011
Yes Master
38.33
2012
Curly Mac
John McNamara
21.80
North Queensland Cup Final Winners 498m
ANZAC Day 4/5th Grade Trophy Winners - 498m
2018
Lodgement
Harold Hovi
29.06
2018
INNOCENT MAN
GLEN OLSEN
*28.71
2017
Innocent Man
Glen Olsen
28.79
2017
SPUDNUT
ROBERT THOMSON
29.03
2016
Percy's Lad
Darren Taylor
29.02
2016
ROCKET'S MAGIC
ROBERT THOMSON
29.09
2015
Coal Cheetah
Robynne Black
28.95
2015
CUT OUT PASS
JOHN BARROW
28.90
2014
Post Box
Michael Hickmott
*28.77
2014
SAVIOUR
MICHAEL HICKMOTT
29.02
2013
Herman John
Glen Olsen
29.28
2013
TEMPO RHYTHM
RHONA GOODWIN
29.49
2012
Cherokee Bob
Henry Parker
29.22
2012
SECOND GLANCE
GRAHAM ANDERSON
29.60
2011
Don't Listen
Bradley Belford
29.64
2011
MOOKI
MATE RAJAN
29.34
2010
See Blue
Neville Waters
29.04
2010
ZAXANITE
MICHAEL CAMPBELL
29.54
T.G.R.C Easter Sprint Winners - 380m
T.G.R.C Anniversary Trophy Winners - 498m
2018
INNOCENT MAN
GLEN OLSEN
21.93
2017
OLD MATE KICK
JOAN NEWNHAM
21.71
2017
FACE TIME
GLEN OLSEN
21.83
2016
????????
????????
2016
ROCKET'S MAGIC
ROBERT LOUND
*21.54
2015
????????
????????
2015
ARLANDRIA
HENRY PARKER
22.00
2014
WILL MEND
HEATH ARDLE
28.98
2014
ETHEL HORNER
ROBERT LOUND
22.08
2013
POST BOX
MICHAEL HICKMOTT
*28.84
2013
SPEED DIRECT
HENRY PARKER
22.44
2012
SALTWATER LEGEND
GLEN OLSEN
29.65
2012
SAMMY BOOKER
ALLAN METCALFE
21.95
2011
SEE BLUE
NEVILLE WATERS
29.39
2011
GABLE ROULETTE
MICHAEL CAMPBELL
22.23
2010
LATE ILLUSION
BRADLEY BELFORD
29.44
2010
STONE COLD SOBER
MICHAEL CAMPBELL
22.22
2008
COOL BLACK
GRAHAM THOMSON
30.31
2009
BIG ALFORD
BRADLEY BELFORD
22.41
2007
SHE’S A CLASSIC
KEITH JACKSON
29.60
2008
SALTWATER PETE
GLEN OLSEN
22.50
2006
HONEYSUCKLE ROSE
P. CARRINGTON
30.00
2007
JUST PINTUBI
MICHAEL CAMPBELL
22.42
Evelyn Gough Memorial - 380m
2006
SALTWATER PETE
GLEN OLSEN
22.31
2018
Ethereum
Robert Lound
*22.24
Maiden '1000" Winners - 380m
Mother's Day Trophy Winners - 498m
2018
Clydebany Boy
Bradley Belford
21.98
2016
Streaks Of Gold
Gavin McDougal
29.27
2017
Sky Lark
Michael Hickmott
21.90
2015
Cut Out Pass
John Barrow
29.11
2016
Rhonda's Sea
Rhonda Essery
22.34
2014
Race not run
2016
Abraham Keeping
Clarence Wilcox
22.19
2013
Race not run
2015
Cool Reality
Matthew Mcguire
*22.01
2012
Herman John
Glen Olsen
*28.85
2015
Cobbin
Kevin Wheeler
22.17
2010
Bentley Nomad
Phillip Rudall
29.89
2014
Winfield Rocky
Clarence Wilcox
22.29
Australia Day Trophy Winners - 498m
2014
Belle Sind
Jay Schafer
22.08
2018
Bruton Miss
Robert Lound
29.23
2014
Sahara Desert
Lee Pearce
22.22
2017
Spudnut
Robert Thomson
29.10
2014
Bold Debree
Robert Lound
22.28
2016
Thank You Pop
Rhona Goodwin
29.08
2013
Gunnadoo Racer
Nancy Maynard
22.24
2015
Post Box
Michael Hickmott
*28.89
2012
Premier News
Phillip Rudall
22.62
2014
Race not run
2012
Fantasy Boots
Glen Olsen
22.17
2013
Light Bulb
Judith Olsen
29.39
2011
Farmor Goals
Wayne Scott
22.71
2012
See Blue
Neville Waters
29.57
2011
It’s All Perfect
Bradley Belford
22.41
2011
See Blue
Neville Waters
29.73
2010
Nickoload
Noel Vohland
22.43
2010
Alphamatic
Owen Thomson
29.62
2010
Hluhluwe Lad
Rhonda Goodwin
22.39
2009
Miss Ragamuffin
Joan Newham
30.33
2009
Control System
Glen Olsen
22.47
2008
She’s A Classic
Keith Jackson
30.00
2009
BET ON EB
DARRYL MILES
22.62
2007
Star Dancer
Michael Hickmott
29.00
2008
KARCHING
MICHAEL CLARK
22.89
2006
Star Dancer
Michael Hickmott
29.15
2008
SMOOTH LADY
ROBERT THOMSON
22.20
1997
Local Colour
Fredrick Swain
29.52
2007
GILLBO
JUDITH OLSEN
22.85
1996
Bjorngari
Glen Olsen
29.89
2007
CHOCKIE’S REGRET
GLEN OLSEN
22.73
1994
Young Benji
D. Martin
29.94
2006
JUST PINTUBI
MICHAEL CAMPBELL
22.35
1993
Dancing Along
P. Neilson
29.58
2006
HONEY MIST
P. CARRINGTON
22.58
Judge Bros Mixed Final Winners - 380m
ANZAC Day 4/5th Grade Trophy Winners - 498m
2018
GOLD STYLE
MATTHEW MCGUIRE
22.61
2018
INNOCENT MAN
GLEN OLSEN
*28.71
2017
MR. MERVE
HEATH ARDLE
*22.25
2017
SPUDNUT
ROBERT LOUND
29.03
2016
COOPER'S LESSON
JOAN NEWNHAM
23.13
2016
ROCKET'S MAGIC
ROBERT HOMSON
29.09
2015
Race not run
2015
CUT OUT PASS
JOHN BARROW
28.90
2014
Race not run
2014
SAVIOUR
MICHAEL HICKMOTT
29.02
2013
FARMOR TOO CEE
WAYNE SCOTT
22.37
2013
TEMPO RHYTHM
RHONA GOODWIN
29.49
2012
MINGELA FLASH
ROBERT OLSEN
22.32
2012
SECOND GLANCE
GRAHAM ANDERSON
29.60
2011
MISS CONCHITA
MICHAEL CAMPBELL
22.33
2011
MOOKI
MATE RAJAN
29.34
2010
SAHARA PRIDE
KEITH JACKSON
22.37
2010
ZAXANITE
MICHAEL CAMPBELL
29.54
2009
WELL MADE
GARY HEATH
22.39
RQ Winter Cup/Grand Prix - 498m
2008
UNION MISS
MICHAEL CAMPBELL
22.69
2017
Percy's Lad
Darren Taylor
*28.71
2007
MISS LANINA
22.26
2016
Asa Extreme
Michael Hickmott
28.99
Cairns to Townsville - 380m
2015
Post Box
Michael Hickmott
29.06
2018
Sharhelian Star
Emma Bryant
21.97
2014
Savior
Michael Hickmott
28.72
Chief Suprme Winners - 380m
Townsvile City Council Trophy Winners - 498m/643m
2016
WHAT'S FOREVER
JOHN BARROW
*22.12
2017
Innocent Man
Glen Olsen
28.90
2015
Race not run
2016
Prospect
Harold Hovi
29.22
2013
MAVRIC MAULA
STEVE DODD
22.18
2015
Slashin' Pete
Jannine Miggins
28.99
2012
TRANSFORM YAH
GRETA THOSON
22.26
2014
Post Box
Michael Hickmott
*28.77
Doug Murphy Memorial - 498m/380m
2013
Herman John
Glen Olsen
29.11
2018
Can't Possibly
Carol Pickard
*22.11
2012
Herman John
Glen Olsen
29.00
2017
Not A Word
Jon Foster
22.13
2011
Don't Listen
Bradley Belford
29.24
2016
Prospect
Harold Hovi
*28.75
2010
Dengue Fury
Nancy Maynard
29.18
2015
Sleepy Mime
Rhonda Goodwin
29.07
2009
Da Judge
Glen Olsen
29.23
2014
Have A Guess
Gary Heath
22.77
1998
Tar Zang
Judy Olsen
29.65
Ted Roberts Maiden Memorial - 380m
1996
Lavender Queen
Edith Hancock
**38.73
2012
Squizzy Bentley
Phillip Rudall
22.14
1993
Time SAlot
Margret Bernstone
38.96